Dünyaşöhrətli alim, akademik Telman Əliyevin 90 yaşı tamam olur
Bu gün Azərbaycanda informatika və kibernetika sahələrinin inkişafında müstəsna xidmətləri olan görkəmli alim, AMEA-nın müşaviri, texnika elmləri doktoru, akademik Telman Əliyevin anadan olmasının 90 ili tamam olur.
Telman Abbas oğlu Əliyev 2 may 1935-ci ildə Goranboy rayonunda ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. Ali təhsilini M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Sənaye İnstitutunda (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) almış T.Əliyev təyinat ilə AEA-nın Hesablama mərkəzində (Kibernetika İnstitutu, indiki AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) texnik, mühəndis, baş mühəndis vəzifələrində çalışmışdır. 1988-2020 illərdə isə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
T.Əliyev 1966-cı ildə Bauman adına Moskva Dövlət Texniki Universitetinin kafedra müdiri, professor V.V.Solodovnikovun rəhbərliyi ilə namizədlik dissertasiyasını, 1977-ci ildə isə “Texniki kibernetika və informasiya nəzəriyyəsi” ixtisası üzrə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmiş və 1985-ci ildə professor elmi adını almışdır. Görkəmli alim 1983-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 2001-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Çoxşaxəli elmi fəaliyyəti olan alim 1958-1960-cı illərdə Azərbaycanda informatikanın inkişafında həlledici rolu olan “Elektron hesablama maşınları” laboratoriyasının əsas yaradıcısı və 1976-cı ilə qədər rəhbəri olmuşdur. O, Sovet İttifaqının informatika və hesablama texnikası cəmiyyətinin İdarə heyətinin üzvü, informatika, hesablama texnikası və kibernetika üzrə Ekspert Şurasının üzvü olmuşdur. Akademik kibernetika, informatika və fizikanın kəsişməsində aparılmış bir sıra fundamental işlərin müəllifidir.
Akademik 1991-ci ildə M.V.Keldış adına qızıl medalla təltif olunmuş, 1994-cü ildə UNESCO-nun informatika üzrə ekspertləri sırasına daxil edilmişdir. O, 2004-cü ildə Azərbaycan Respublikasının “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunmuş, 2009-cu ildə “Əməkdar elm xadimi” adına, 2015-ci ildə isə N.Tusi adına mükafata layiq görülmüşdür. 2018-ci ildə akademik Azad Mirzəcanzadə adına beynəlxalq gümüş medalı ilə təltif olunmuşdur. 2024-cü ildə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı və Azərbaycan Respublikası Ağsaqqallar Şurasının Döş nişanı ilə təltif olunub.
Son illərdə alimin rəhbərliyi altında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) 500 obyektində dərinlik neftçıxarma avadanlıqlarının məsafədən diaqnostikasını və idarə edilməsini təmin edən, rentabelliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırmağa imkan verən yeni nəsil “robast noise” monitorinq və idarəetmə sistemi tətbiq edilmişdir.
Dünyaşöhrətli alim T.Əliyev tərəfindən ümumilikdə 594 elmi əsər olmaqla, 500-ə yaxın xaricdə, o cümlədən Web of Science indeksli jurnallarda, həmçinin Springer nəşriyyatında “Robust Techology with Analysis of Interference in Signal Processing”, “Digital Noise Monitoring of Defect Origin” və “Noise Control of the Beginning and Development Dynamics of Accidents” adlı monoqrafiyaları nəşr edilmişdir. T.Əliyev ümumilikdə 35 monoqrafiyanın və 30-u Avrasiya patenti olmaqla 132 patentin müəllifidir. Onun elmi rəhbərliyi altında 37 fəlsəfə doktorluğu və 13 elmlər doktorluğu dissertasiyaları müdafiə edilmişdir.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun kollektivi dünya elminə, o cümlədən ölkəmizdə informatika və kibernetika sahələrinin inkişafına mühüm töhfələr bəxş etmiş, nəcib insani keyfiyyətlərə malik görkəmli alim, akademik Telman Əliyevi doğum günü münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, elmi və ictimai fəaliyyətində yeni müvəffəqiyyətlər arzulayır!
Akademik Telman Əliyevin 90 illik yubileyi cari ilin 13 may tarixində akademikin adına həsr olunan Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri üzrə 4-cü beynəlxalq konfransın (PLMO 2025) açılış mərasimində qeyd olunacaqdır.

02.05.2025 / Important events750
Today is the 90th birthday of prominent scientist, Advisor of ANAS, Doctor of Technical Sciences, Academician Telman Aliev, who made exceptional contributions to the development of informatics and cybernetics in Azerbaijan.
Telman Abbas oglu Aliev was born on May 2, 1935 in Goranboy District in a family of intellectuals. Having received higher education at the Azizbekov Industrial Institute of Azerbaijan (now the Azerbaijan State Oil and Industry University), T. Aliyev worked as a technician, engineer, chief engineer at the Computation Center (now the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan) by assignment. In 1988-2020 he worked as the director of the Institute of Control Systems of ANAS.
In 1966, T. Aliev defended his candidate's thesis under the supervision of Prof. V.V. Solodovnikov, Head of Department at Bauman Moscow State Technical University, and in 1977, defended his doctoral thesis in "Technical Cybernetics and Information Theory". In 1985, he was awarded the academic title of professor. In 1983, the outstanding scientist was elected a Corresponding Member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, and in 2001 he was elected a Full Member.
Т. Aliev, who has been engaged in research activities in many fields of science, was the founder of the "Electronic Computing Machines" laboratory, which played a crucial role in the development of informatics in Azerbaijan in 1958-1960, and headed this laboratory until 1976. He was a board member of the USSR Society of Informatics and Computing Technology, and a member of the Expert Council on Informatics, Computing Technology and Cybernetics. Academician Aliev authored a number of fundamental works at the intersection of cybernetics, computer science and physics.
In 1991, the academician was awarded the M.V. Keldysh Gold Medal, and in 1994 was included in the list of UNESCO computer science experts. In 2004, he was awarded the Order of Glory of the Republic of Azerbaijan, in 2009 he was awarded the title of Honored Scientist, and in 2015 he was awarded the N. Tusi Prize. In 2018, he was awarded the Academician Azad Mirzajanzade International Silver Medal. In 2024, he was awarded the “100th Anniversary of Heydar Aliyev (1923-2023)” commemorative medal and the Badge of the Council of Elders of the Republic of Azerbaijan.
In recent years, under the scientist's guidance, a new generation “robust noise” monitoring and control system has been introduced at 500 facilities of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR), providing remote diagnostics and control of deep oil production equipment and allowing to significantly increase its profitability.
World-renowned scientist T. Aliev has published a total of 594 scientific papers, including about 500 abroad, including in Web of Science indexed journals, as well as monographs “Robust Techology with Analysis of Interference in Signal Processing”, “Digital Noise Monitoring of Defect Origin” and “Noise Control of the Beginning and Development Dynamics of Accidents” published by Springer. T. Aliev is the author of 35 monographs and 132 patents, including 30 Eurasian patents. Under his scientific supervision 37 PhD dissertations and 13 Doctor of Sciences dissertations were defended.
The staff of the Institute of Control Systems sincerely congratulates the outstanding scientist, Academician Telman Aliev, who made significant contributions to the world science, including to the development of informatics and cybernetics in our country, a man of noble human qualities, and wishes him good health, happiness and new successes in scientific and social activity, on his birthday!
Academician Telman Aliev's 90th birthday will be celebrated on May 13 this year at the opening ceremony of the 4th International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor (PLMO 2025) dedicated to the academician.