02.05.2025 / Mühüm hadisələr725
Mayın 2-də informatika sahəsində görkəmli alim, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli, Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş elmi işçisi, AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Abbas oğlu Əliyevin 90 yaşı tamam olur.
Telman Abbas oğlu Əliyev 1935-ci ildə Goranboy rayonunda anadan olmuşdur. 1953-cü ildə M.Əzizbəyov ad. Azərbaycan Sənaye institutuna daxil olmuş, bu institutu bitirdikdən sonra 1958-ci ildə Hesablama Mərkəzinə (sonradan Kibernetika, hazırda İdarəetmə Sistemləri institutu)  göndərilmişdir. Həmin illərdə SSRİ hesablama texnikası sənayesi ilk addımlarını atırdı və SSRİ-də yaradılmış ümumi təyinatlı BESM tipli böyük EHM-lə tanış olmaq məqsədi ilə 1960-cı ildə bir qrup gənc mütəxəssislə birlikdə, gənc Telman Əliyev, Ulyanovsk şəhərinə uzunmüddətli ezamiyyətə göndərilir. O, “BESM-2” maşını hazırlanan zavodda (Penza) Azərbaycan üçün nəzərdə tutulan maşının yığılmasında, sazlanmasında, iş rejiminin testlərlə yoxlanmasında, onun Dövlət Komissiyası tərəfindən qəbul edilməsində və Bakıya gətirilməsində yaxından iştirak edir. 1962-ci ildə “BESM-2” maşını Azərbaycana gətirilir və istismara verilir. “BESM-2”-dən başlayaraq bütün EHM parkının formalaşdırılmasında və istismarında T.Əliyevin əvəzolunmaz zəhmətini xüsusi qeyd etmək lazımdır. Belə ki, 1958-1960-cı illərdə T.Əliyev Sovet İttifaqı respublikaları arasında Ukraynadan sonra ikinci olaraq Azərbaycanda yaradılan Hesablama Mərkəzində “Elektron hesablayıcı maşınlar” laboratoriyasının əsas təşkilatçısı olur və  1976-cı ilə qədər ona  rəhbərlik edir, bu laboratoriyanın həmin illərdəki fəaliyyəti Azərbaycanda informatikanın sürətli inkişafına əhəmiyyətli təsirini göstərmişdir.
Ciddi elmi fəaliyyətlə məşgul olan T.Əliyev 1966-cı ildə N.E.Bauman adına Moskva Dövlət Texniki Universitetində V.V.Solodovnikovun rəhbərliyi altında “Neftayırmada standart proseslərin korrelyasiya analizi” mövzusunda namizədlik, 1977-ci ildə isə orada “İnformasiya nəzəriyyəsi və texniki kibernetika” ixtisası üzrə “Real vaxt müddətində çoxölçülü təsadüfi proseslərin kodlaşdırılması və korrelyasion analizi” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müvəffəqiyyərlə müdafiə etmişdir.
T.Əliyev  1983-cü ildən EA-nın müxbir üzvü, 1985-ci ildən professor, 2001-ci ildən isə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir.
Elmin zirvəsinə Telman müəllim pillə-pillə addımlamışdır. Laborant vəzifəsində iş fəaliyyətinə başlayan alim, sonralar mühəndis, baş mühəndis, kiçik, böyük elmi işçi, EHT şöbə və laboratoriya rəhbəri, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, institut direktoru, AMEA -nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, Ali Attestasiya Komissiyasının Rəyəsət heyətinin üzvü, AMEA-nın elmi müşaviri vəzifələrində çalışmışdır.
Fundamental elm nöqteyi-nəzərindən İnformatika abstrakt üsulların, modellərin, alqoritmlərin və onlarla bağlı riyazi nəzəriyyələrin yaradılması ilə məşğuldur. Onun müstəsna funksiyası informasiyanın çevrilmə proseslərinin araşdırılmasıdır. Bu araşdırmalar əsasında isə müvafiq nəzəriyyələrin, modellərin, üsulların, alqoritmlərin yaradılması və praktik məsələlərdə işlənməsidir. İstehsalat sahəsi nöqteyi-nəzərindən İnformatika fundamental elmi araşdırmaların nəticələrinin tətbiqi ilə məşğuldur. Tətbiqi fənn nöqteyi-nəzərindən isə İnformatika konkret sahələrdə informasiya axınının qanunauyğunluqlarını öyrənərək, müvafiq informasiya sistemlərinin və texnologiyalarının yaranma metodologiyalarını hazırlayır. Akademik Telman Əliyev Azərbaycanda bu nəzəriyyələrin təməl daşını qoyan və inkişafında məxsusi rolu olan alimlərdən biridir.
Xüsusilə qeyd edək ki, onun Kibernetika İnstitutunda direktor olduğu illərdə, xüsusilə 1989-cu ildən başlayaraq institutun maşın parkında kompüterləşdirmə aparılmış və hər dəfə mənəvi köhnəlmiş hesablama maşınları  mərhələlərlə XT, AT, Pentium tipli fərdi kompüterlərlə əvəz olunmuşdur. Bu yanaşma sayəsində bütün laboratoriyalarda elmi işçilərin, mütəxəssislərin iş yerləri kompüterlə təchiz olunmuşdur. İnstitutda kompüterlər lokal şəbəkədə birləşdirilmiş və geniş imkanlara malik serverlərdə yaradılan ümumi resurslardan istifadə edilir, hər bir kompüterin internetə çıxışı təmin olunmuşdur.  Bu gün bu proseslərə nəzər salanda əminliklə demək olar ki, Kibernetika İnstitutunun fəaliyyəti Azərbaycanda informatika sahəsinin inkişafına ciddi töhfə vermişdir.
T.A.Əliyev kibernetika və informatika üzrə bir sıra fundamental elmi nəticələrin müəllifidir. O, klassik şərtlər ödənməyən real texnoloji proseslər üçün diaqnostika, proqnozlaşdırma, tanınma, riyazi modelləşdirmə, identifikasiya, idarəetmə məsələlərinin adekvatlığının təmin olunmasının nəzəri əsaslarını, metod və alqoritmlərini təklif etmişdir. A.N.Kolmoqorovun, N.Vinerin, A.Y.Xinçinin nəzəriyyələri əsasında yaradılmış uyğun alqoritmlər T.A.Əliyevin alqoritmlərindən xüsusi hal kimi alınır.
O, əngəllərin həyatda istifadə olunan real siqnalların anazininin nəticələrinə təsirini aradan qaldırmağa imkan verən robast spektral, robast korrelyasiya və robast identifikasiya analizləri nəzəriyyələrini və uyğun informasiya texnologiyalarını yaratmaqla yanaşı həm də real obyektlərin riyazi modelləşdirilməsinin yeni alqoritmlərini təklif etmişdir.
T.A.Əliyev informatika sahəsində dövrü və stoxastik proseslərin bir sıra  məsələlərinin həllinin çətinliyini aradan qaldırmağa və paylanmış iyerarxik intellektual nəzarət və idarə sistemləri yaratmağa imkan verən mövqeli-binar informasiya texnologiyası nəzəriyyəsinin müəllifidir. O, son illər əngəllərin informasiya daşıyıcıları kimi istifadəsinin elmi əsaslarını vermiş və onların analizini təmin edən informasiya texnologiyasını yaratmaqla böyük çətinliklərlə üzləşən bir sıra qlobal əhəmiyyətli problemlərin həllini reallaşdırmışdır.
Akademik T.Əliyevin aldığı nəticələr bu gün artıq dərsliyə çevrilmiş “Экспериментальный анализ” (“Eksperimental analiz”) və “Основы анализа помех” (“Küy analizinin əsasları”) monoqrafiyalarında kibernetikanın və informatikanın yeni elmi istiqamətləri kimi ümumiləşdirilmişdir. Onun Springer nəşriyyatında dərc etdiyi “Robust Technology with Analysis of Interference in Signal Processing” (Kluwer Academic/Plenum Publishers, New York, 2003), “Digital Noise Monitoring of Defect Origin” (Springer-Verlag, London, 2007), «Noise Control of the Beginning and Development Dynamics of Accidents» (Springer, 2019) monoqrafiyalarını da qeyd etmək lazımdır.
Bütün ömrünü bir institutla bağlayan alim ətrafında güclü məktəb yaratmışdır. O, 13 elmlər doktoru və 37 fəlsəfə doktoru yetişdirmişdir, 462 elmi əsərin, o cümlədən 35 monoqrafiyanın və  132  patentin (ixtiranın) müəllifidir.
Akademik Telman Əliyev 1991-ci ildə M.B. Keldış adına qızıl medalla, 2004-cü ildə “Şöhrət ordeni”, 2015-ci ildə Nəsrəddin Tusi adına mükafata layiq görülmüşdür. Respublika Prezident sərəncamı ilə  2009-cu ildə “Əməkdar elm xadimi” adına layiq görülmüş, 2018-ci ildə akademik Azad Mirzəcanzadə adına gümüş medal ilə təltif olunmuşdur. 2024-cü ildə  akademik Telman Əliyev “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı ilə və həmçinin Azərbaycan Respublikası Ağsaqqallar Şurasının döş nişanı ilə təltif edilmişdir.
Telman müəllim ad günündə də iş başındadır. İti qələmi  və dərin düşüncəsi ilə   elmin zirvəsinə ucalmışdır. Goranboydan gələn bir azərbaycanlı gəncin həyat yolu dərsliklərə salınmalı, gənc nəslə örnək olacaq bir tarixdir. İnformatika elmi böyük addımlarla irəliləyir və Telman müəllimin həyatına baxanda elə təəssürat yaranır ki, sanki onlar yarışa cıxıblar. Biz hörmətli akademik Telman Əliyevə bu yarışda həmişə qaliblər sırasında olmağı arzulayırıq. Ömrünüz uzun olsun, sizdən yeni möhtəşəm kəşflər gözləyirik. Ad gününüzü  təbrik edirik.

02.05.2025 / Important events727
Academician Telman Abbas Aliev, prominent scientist in the field of informatics, Honored Scientist, holder of the “Shohrat” Order, Chief Researcher of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education, Advisor of ANAS, turned 90 on May 2.
Telman Aliev was born in 1935 in Goranboy District. In 1953 he was admitted to the Azerbaijan Industrial Institute named after M. Azizbekov, and after graduating from this Institute in 1958 he was assigned to the Computing Center (later the Institute of Cybernetics, now the Institute of Control Systems). Computer engineering industry of the USSR was making its first steps in those years, and in 1960 young Telman Aliev together with a group of young specialists was sent on a long business trip to the city of Ulyanovsk in order to familiarize with the universal large computer of BESM type built in the USSR. He was directly involved in assembly, adjustment, testing and acceptance by the State Commission of the machine intended for Azerbaijan at the plant (Penza) where the BESM-2 machine was manufactured, and in its delivery to Baku. In 1962, the BESM-2 computer was brought to Azerbaijan and put into operation. T. Aliev's invaluable contribution to the formation and operation of the entire computer park, starting from “BESM-2”, deserves special mention. In 1958-1960 T.Aliev was the chief founder of the “Electronic Computing Machines” laboratory in the Computing Center established in Azerbaijan, the second among the republics of the Soviet Union after Ukraine, and headed it until 1976. The activity of this laboratory in those years had a significant impact on the rapid development of informatics in Azerbaijan.
Engaged in serious scientific activity, T. Aliev successfully defended his Candidate dissertation titled "Correlation analysis of standard processes in oil refining" at the Bauman Moscow State Technical University in 1966 under the supervision of V.V. Solodovnikov, and in 1977, he successfully defended his doctoral dissertation titled "Coding and correlation analysis of multidimensional random processes in real time" at the same institution, specializing in "Information Theory and Technical Cybernetics."
1. Aliev was elected a Corresponding Member of the Academy of Sciences in 1983, a Professor in 1985, and a Full Member of ANAS in 2001.
Telman Aliev gradually climbed to the summit of science. The scientist, who started his career as a laboratory technician, later worked as an engineer, chief engineer, junior and senior researcher, head of the computing department and laboratory, Deputy Director for Science of the Institute, Director of the Institute, Academician-Secretary of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS, member of the Presidium of the Higher Attestation Commission, Scientific Advisor of ANAS.
From the point of view of fundamental science, informatics deals with the creation of abstract methods, models, algorithms and related mathematical theories. Its exclusive function is the study of information transformation processes. Based on these studies, appropriate theories, models, methods and algorithms are created and applied to practical issues. From an industrial point of view, informatics is concerned with the application of the results of basic scientific research. From the point of view of applied discipline, informatics studies regularities of information flow in specific areas and develops methodologies for creation of relevant information systems and technologies. Academician Telman Aliev is one of the scientists who laid the cornerstone of these theories in Azerbaijan and played a special role in their development.
It should be noted that during the years of his directorship at the Institute of Cybernetics, especially since 1989, computerization of the Institute's computer fleet was carried out, and each time outdated computers were gradually replaced by personal computers of XT, AT and Pentium types. Thanks to this approach, the workplaces of researchers and specialists in all laboratories are equipped with computers. The computers of the Institute are linked into a local network and use common resources created on servers with wide capabilities, and each computer has Internet access. Looking back on these processes today, we can say with confidence that the activity of the Institute of Cybernetics has made a significant contribution to the development of the field of informatics in Azerbaijan.
T.A. Aliev is the author of a number of fundamental scientific results in the field of cybernetics and informatics. He proposed theoretical foundations, methods and algorithms that ensure the adequacy of diagnosis, prediction, recognition, mathematical modeling, identification and control problems for real technological processes where classical conditions are not fulfilled. The corresponding algorithms created on the basis of the theories of A.N. Kolmogorov, N. Wiener, A.Y. Khinchin are considered as a special case of T.A. Aliev's algorithms.
He created the theories of robust spectral, robust correlation and robust identification analysis and corresponding information technologies, allowing to exclude the influence of noise on the results of analysis of real signals used in life, as well as proposed new algorithms for mathematical modeling of real objects.
T.A. Aliev is the author of the theory of position-binary information technology, which allows overcoming difficulties in solving a number of problems of periodic and stochastic processes in the field of informatics and creating distributed hierarchical intelligent control and management systems. In recent years, he has substantiated the scientific use of noise as information carriers, created information technology that provides their analysis, and solved a number of globally important and challenging problems.
The results obtained by Academician T. Aliev were consolidated in the form of new scientific directions in cybernetics and informatics in the monographs “Experimental Analysis” and “Fundamentals of Noise Analysis”, which have now become textbooks. It is also worth noting his monographs published by Springer: “Robust Technology with Analysis of Interference in Signal Processing” (Kluwer Academic/Plenum Publishers, New York, 2003), “Digital Noise Monitoring of Defect Origin” (Springer-Verlag, London, 2007) and “Noise Control of the Beginning and Development Dynamics of Accidents” (Springer, 2019).
A scientist who devoted his entire life to one institute, he created a powerful school around him. He has prepared 13 Doctors of Sciences and 37 PhDs, authored 462 scientific works, including 35 monographs and 132 patents (inventions).
Academician Telman Aliev was awarded the M.V. Keldysh Gold Medal in 1991, the Shohrat Order in 2004, N. Tusi Prize in 2015. By a decree of the President of the Republic, in 2009 he was awarded the title of Honored Scientist, in 2018, he was awarded the Academician Azad Mirzajanzade International Silver Medal. In 2024, Telman Aliev was also awarded the “100th Anniversary of Heydar Aliyev (1923-2023)” commemorative medal and the Badge of the Council of Elders of the Republic of Azerbaijan.
Telman Aliev is hard at work even on his birthday. With his sharp pen and deep thinking, he has risen to the pinnacle of science. The life path of a young Azerbaijani man from Goranboy is a history that should be included in textbooks and will serve as an example to the younger generation. The science of informatics is advancing with great strides, and when you look at the life of Telman Aliev, you get the impression that they are competing. We wish the esteemed Academician Telman Aliev to always be among the winners in this competition. May you live a long life, and we expect new magnificent discoveries from you. Happy birthday!