02.05.2025 / Mühüm hadisələr725
Mayın 2-də informatika sahəsində görkəmli alim, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli, Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş elmi işçisi, AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Abbas oğlu Əliyevin 90 yaşı tamam olur.
Telman Abbas oğlu Əliyev 1935-ci ildə Goranboy rayonunda anadan olmuşdur. 1953-cü ildə M.Əzizbəyov ad. Azərbaycan Sənaye institutuna daxil olmuş, bu institutu bitirdikdən sonra 1958-ci ildə Hesablama Mərkəzinə (sonradan Kibernetika, hazırda İdarəetmə Sistemləri institutu)  göndərilmişdir. Həmin illərdə SSRİ hesablama texnikası sənayesi ilk addımlarını atırdı və SSRİ-də yaradılmış ümumi təyinatlı BESM tipli böyük EHM-lə tanış olmaq məqsədi ilə 1960-cı ildə bir qrup gənc mütəxəssislə birlikdə, gənc Telman Əliyev, Ulyanovsk şəhərinə uzunmüddətli ezamiyyətə göndərilir. O, “BESM-2” maşını hazırlanan zavodda (Penza) Azərbaycan üçün nəzərdə tutulan maşının yığılmasında, sazlanmasında, iş rejiminin testlərlə yoxlanmasında, onun Dövlət Komissiyası tərəfindən qəbul edilməsində və Bakıya gətirilməsində yaxından iştirak edir. 1962-ci ildə “BESM-2” maşını Azərbaycana gətirilir və istismara verilir. “BESM-2”-dən başlayaraq bütün EHM parkının formalaşdırılmasında və istismarında T.Əliyevin əvəzolunmaz zəhmətini xüsusi qeyd etmək lazımdır. Belə ki, 1958-1960-cı illərdə T.Əliyev Sovet İttifaqı respublikaları arasında Ukraynadan sonra ikinci olaraq Azərbaycanda yaradılan Hesablama Mərkəzində “Elektron hesablayıcı maşınlar” laboratoriyasının əsas təşkilatçısı olur və  1976-cı ilə qədər ona  rəhbərlik edir, bu laboratoriyanın həmin illərdəki fəaliyyəti Azərbaycanda informatikanın sürətli inkişafına əhəmiyyətli təsirini göstərmişdir.
Ciddi elmi fəaliyyətlə məşgul olan T.Əliyev 1966-cı ildə N.E.Bauman adına Moskva Dövlət Texniki Universitetində V.V.Solodovnikovun rəhbərliyi altında “Neftayırmada standart proseslərin korrelyasiya analizi” mövzusunda namizədlik, 1977-ci ildə isə orada “İnformasiya nəzəriyyəsi və texniki kibernetika” ixtisası üzrə “Real vaxt müddətində çoxölçülü təsadüfi proseslərin kodlaşdırılması və korrelyasion analizi” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müvəffəqiyyərlə müdafiə etmişdir.
T.Əliyev  1983-cü ildən EA-nın müxbir üzvü, 1985-ci ildən professor, 2001-ci ildən isə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir.
Elmin zirvəsinə Telman müəllim pillə-pillə addımlamışdır. Laborant vəzifəsində iş fəaliyyətinə başlayan alim, sonralar mühəndis, baş mühəndis, kiçik, böyük elmi işçi, EHT şöbə və laboratoriya rəhbəri, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, institut direktoru, AMEA -nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, Ali Attestasiya Komissiyasının Rəyəsət heyətinin üzvü, AMEA-nın elmi müşaviri vəzifələrində çalışmışdır.
Fundamental elm nöqteyi-nəzərindən İnformatika abstrakt üsulların, modellərin, alqoritmlərin və onlarla bağlı riyazi nəzəriyyələrin yaradılması ilə məşğuldur. Onun müstəsna funksiyası informasiyanın çevrilmə proseslərinin araşdırılmasıdır. Bu araşdırmalar əsasında isə müvafiq nəzəriyyələrin, modellərin, üsulların, alqoritmlərin yaradılması və praktik məsələlərdə işlənməsidir. İstehsalat sahəsi nöqteyi-nəzərindən İnformatika fundamental elmi araşdırmaların nəticələrinin tətbiqi ilə məşğuldur. Tətbiqi fənn nöqteyi-nəzərindən isə İnformatika konkret sahələrdə informasiya axınının qanunauyğunluqlarını öyrənərək, müvafiq informasiya sistemlərinin və texnologiyalarının yaranma metodologiyalarını hazırlayır. Akademik Telman Əliyev Azərbaycanda bu nəzəriyyələrin təməl daşını qoyan və inkişafında məxsusi rolu olan alimlərdən biridir.
Xüsusilə qeyd edək ki, onun Kibernetika İnstitutunda direktor olduğu illərdə, xüsusilə 1989-cu ildən başlayaraq institutun maşın parkında kompüterləşdirmə aparılmış və hər dəfə mənəvi köhnəlmiş hesablama maşınları  mərhələlərlə XT, AT, Pentium tipli fərdi kompüterlərlə əvəz olunmuşdur. Bu yanaşma sayəsində bütün laboratoriyalarda elmi işçilərin, mütəxəssislərin iş yerləri kompüterlə təchiz olunmuşdur. İnstitutda kompüterlər lokal şəbəkədə birləşdirilmiş və geniş imkanlara malik serverlərdə yaradılan ümumi resurslardan istifadə edilir, hər bir kompüterin internetə çıxışı təmin olunmuşdur.  Bu gün bu proseslərə nəzər salanda əminliklə demək olar ki, Kibernetika İnstitutunun fəaliyyəti Azərbaycanda informatika sahəsinin inkişafına ciddi töhfə vermişdir.
T.A.Əliyev kibernetika və informatika üzrə bir sıra fundamental elmi nəticələrin müəllifidir. O, klassik şərtlər ödənməyən real texnoloji proseslər üçün diaqnostika, proqnozlaşdırma, tanınma, riyazi modelləşdirmə, identifikasiya, idarəetmə məsələlərinin adekvatlığının təmin olunmasının nəzəri əsaslarını, metod və alqoritmlərini təklif etmişdir. A.N.Kolmoqorovun, N.Vinerin, A.Y.Xinçinin nəzəriyyələri əsasında yaradılmış uyğun alqoritmlər T.A.Əliyevin alqoritmlərindən xüsusi hal kimi alınır.
O, əngəllərin həyatda istifadə olunan real siqnalların anazininin nəticələrinə təsirini aradan qaldırmağa imkan verən robast spektral, robast korrelyasiya və robast identifikasiya analizləri nəzəriyyələrini və uyğun informasiya texnologiyalarını yaratmaqla yanaşı həm də real obyektlərin riyazi modelləşdirilməsinin yeni alqoritmlərini təklif etmişdir.
T.A.Əliyev informatika sahəsində dövrü və stoxastik proseslərin bir sıra  məsələlərinin həllinin çətinliyini aradan qaldırmağa və paylanmış iyerarxik intellektual nəzarət və idarə sistemləri yaratmağa imkan verən mövqeli-binar informasiya texnologiyası nəzəriyyəsinin müəllifidir. O, son illər əngəllərin informasiya daşıyıcıları kimi istifadəsinin elmi əsaslarını vermiş və onların analizini təmin edən informasiya texnologiyasını yaratmaqla böyük çətinliklərlə üzləşən bir sıra qlobal əhəmiyyətli problemlərin həllini reallaşdırmışdır.
Akademik T.Əliyevin aldığı nəticələr bu gün artıq dərsliyə çevrilmiş “Экспериментальный анализ” (“Eksperimental analiz”) və “Основы анализа помех” (“Küy analizinin əsasları”) monoqrafiyalarında kibernetikanın və informatikanın yeni elmi istiqamətləri kimi ümumiləşdirilmişdir. Onun Springer nəşriyyatında dərc etdiyi “Robust Technology with Analysis of Interference in Signal Processing” (Kluwer Academic/Plenum Publishers, New York, 2003), “Digital Noise Monitoring of Defect Origin” (Springer-Verlag, London, 2007), «Noise Control of the Beginning and Development Dynamics of Accidents» (Springer, 2019) monoqrafiyalarını da qeyd etmək lazımdır.
Bütün ömrünü bir institutla bağlayan alim ətrafında güclü məktəb yaratmışdır. O, 13 elmlər doktoru və 37 fəlsəfə doktoru yetişdirmişdir, 462 elmi əsərin, o cümlədən 35 monoqrafiyanın və  132  patentin (ixtiranın) müəllifidir.
Akademik Telman Əliyev 1991-ci ildə M.B. Keldış adına qızıl medalla, 2004-cü ildə “Şöhrət ordeni”, 2015-ci ildə Nəsrəddin Tusi adına mükafata layiq görülmüşdür. Respublika Prezident sərəncamı ilə  2009-cu ildə “Əməkdar elm xadimi” adına layiq görülmüş, 2018-ci ildə akademik Azad Mirzəcanzadə adına gümüş medal ilə təltif olunmuşdur. 2024-cü ildə  akademik Telman Əliyev “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı ilə və həmçinin Azərbaycan Respublikası Ağsaqqallar Şurasının döş nişanı ilə təltif edilmişdir.
Telman müəllim ad günündə də iş başındadır. İti qələmi  və dərin düşüncəsi ilə   elmin zirvəsinə ucalmışdır. Goranboydan gələn bir azərbaycanlı gəncin həyat yolu dərsliklərə salınmalı, gənc nəslə örnək olacaq bir tarixdir. İnformatika elmi böyük addımlarla irəliləyir və Telman müəllimin həyatına baxanda elə təəssürat yaranır ki, sanki onlar yarışa cıxıblar. Biz hörmətli akademik Telman Əliyevə bu yarışda həmişə qaliblər sırasında olmağı arzulayırıq. Ömrünüz uzun olsun, sizdən yeni möhtəşəm kəşflər gözləyirik. Ad gününüzü  təbrik edirik.

02.05.2025 / Важные события645
Академику Тельману Аббас оглу Алиеву, выдающемуся ученому в области информатики, заслуженному деятелю науки, кавалеру ордена «Шохрат», главному научному сотруднику Института систем управления Министерства науки и образования, советнику НАНА, 2 мая исполнилось 90 лет.
Тельман Алиев родился в 1935 году в Геранбойском районе. В 1953 году он поступил в Азербайджанский индустриальный институт имени М. Азизбекова, а после его окончания в 1958 году был направлен в Вычислительный центр (позже Институт кибернетики, ныне Институт систем управления). Отрасль вычислительной техники в СССР в те годы делала свои первые шаги, и в 1960 году молодой Тельман Алиев вместе с группой молодых специалистов был направлен в Ульяновск для ознакомления с универсальной большой ЭВМ типа БЭСМ. Он принимал непосредственное участие в сборке, наладке, испытаниях и приемке Государственной комиссией машины БЭСМ-2 на заводе в Пензе, а также в её доставке в Баку. В 1962 году ЭВМ БЭСМ-2 была введена в эксплуатацию в Азербайджане. Неоценимый вклад Т. Алиева в формирование и эксплуатации всего парка компьютеров, начиная с БЭСМ-2, заслуживает особого упоминания. В 1958–1960 годах он был главным создателем лаборатории «Электронные вычислительные машины» в Вычислительном центре Азербайджана (втором в СССР после Украины) и возглавлял её до 1976 года. Деятельность этой лаборатории оказала значительное влияние на стремительное развитие информатики в республике.
Занимаясь серьезной научной деятельностью, Т. Алиев в 1966 году в Московском государственном техническом университете имени Н. Э. Баумана успешно защитил кандидатскую диссертацию под руководством В. В. Солодовникова на тему «Корреляционный анализ стандартных процессов нефтепереработки», а в 1977 году там же успешно защитил докторскую диссертацию на тему «Кодирование и корреляционный анализ многомерных случайных процессов в реальном времени» по специальности «Теория информации и техническая кибернетика».
В 1983 году Т. Алиев был избран членом-корреспондентом Академии наук, в 1985 году получил звание профессора, а в 2001 году стал действительным членом (академиком) НАНА.
Тельман Алиев поднимался к вершинам науки шаг за шагом. Начав свою трудовую деятельность с должности лаборанта, ученый в дальнейшем работал инженером, главным инженером, младшим и старшим научным сотрудником, руководителем отдела и лаборатории ЭВМ, заместителем директора по научной работе, директором института, академиком-секретарем Отделения физико-математических и технических наук НАНА, членом Президиума Высшей аттестационной комиссии и научным советником НАНА.
С точки зрения фундаментальной науки, информатика занимается созданием абстрактных методов, моделей, алгоритмов и связанных с ними математических теорий. Её исключительной функцией является исследование процессов преобразования информации. На основе этих исследований создаются соответствующие теории, модели, методы, алгоритмы и их применение в практических задачах. С производственной точки зрения информатика занимается применением результатов фундаментальных научных исследований. С точки зрения прикладной дисциплины информатика изучает закономерности информационных потоков в конкретных областях и разрабатывает методологии создания соответствующих информационных систем и технологий. Академик Тельман Алиев является одним из ученых, заложивших фундамент этих теорий в Азербайджане и сыгравших особую роль в их развитии.
Особо следует отметить, что в годы его руководства Институтом Кибернетики, начиная с 1989 года, была проведена компьютеризация машинного парка института; морально устаревшие вычислительные машины поэтапно заменялись персональными компьютерами типов XT, AT и Pentium. Благодаря этому подходу рабочие места научных сотрудников и специалистов во всех лабораториях были оснащены компьютерами. Компьютеры в институте были объединены в локальную сеть, обеспечено использование общих ресурсов на серверах с широкими возможностями, а каждый компьютер получил выход в интернет. Глядя на эти процессы сегодня, можно с уверенностью сказать, что деятельность Института кибернетики внесла серьезный вклад в развитие сферы информатики в Азербайджане.
Т.А. Алиев является автором ряда фундаментальных научных результатов в области кибернетики и информатики. Им предложены теоретические основы, методы и алгоритмы обеспечения адекватности задач диагностики, прогнозирования, распознавания, математического моделирования, идентификации и управления для реальных технологических процессов, в которых не соблюдаются классические условия. Соответствующие алгоритмы, созданные на основе теорий А.Н. Колмогорова, Н. Винера и А.Я. Хинчина, рассматриваются как частные случаи алгоритмов Т.А. Алиева.
Наряду с созданием теории и соответствующих информационных технологий робастного спектрального, робастного корреляционного и робастного идентификационного анализа, позволяющих исключить влияние помех на результаты анализа используемых в жизни реальных сигналов, он также предложил новые алгоритмы математического моделирования реальных объектов.
Т.А. Алиев является автором теории позиционно-бинарной информационной технологии, позволяющей преодолеть трудности при решении ряда задач периодических и стохастических процессов в области информатики и создавать распределенные иерархические интеллектуальные системы контроля и управления. В последние годы он обосновал научное использование помех как носителей информации и, создав информационную технологию, обеспечивающую их анализ, реализовал решение ряда проблем глобального значения, сталкивавшихся с большими трудностями.
Результаты, полученные академиком Т. Алиевым, были обобщены как новые научные направления кибернетики и информатики в монографиях «Экспериментальный анализ» и «Основы анализа помех», которые на сегодняшний день уже стали учебниками. Также необходимо отметить его монографии, изданные в издательстве Springer: “Robust Technology with Analysis of Interference in Signal Processing” (Kluwer Academic/Plenum Publishers, New York, 2003), “Digital Noise Monitoring of Defect Origin” (Springer-Verlag, London, 2007) и “Noise Control of the Beginning and Development Dynamics of Accidents” (Springer, 2019).
Ученый, связавший всю свою жизнь с одним институтом, создал вокруг себя мощную научную школу. Он подготовил 13 докторов наук и 37 докторов философии, является автором 462 научных работ, в том числе 35 монографий и 132 патентов.
Академик Тельман Алиев в 1991 году был удостоен Золотой медали имени М.В. Келдыша, в 2004 году ордена «Шохрат» (Слава), а в 2015 году премии имени Насреддина Туси. Распоряжением Президента Республики в 2009 году ему было присвоено почетное звание «Заслуженный деятель науки», а в 2018 году он был награжден международной серебряной медалью имени академика Азада Мирзаджанзаде. В 2024 году академик Тельман Алиев был также награжден юбилейной медалью «100-летие Гейдара Алиева (1923–2023)» и нагрудным знаком Совета старейшин Азербайджанской Республики.
Тельман Алиев работает и в свой день рождения. Острое перо и глубокое мышление вознесли его к самым вершинам науки. Жизненный путь азербайджанского юноши из Геранбоя – это история, достойная включения в учебники и служащая примером для молодого поколения. Информатика продвигается вперед семимильными шагами, и глядя на жизнь Тельмана Алиев, создается впечатление, будто они соревнуются друг с другом. Мы желаем уважаемому академику Тельману Алиеву всегда быть в числе победителей в этом состязании. Долгих вам лет жизни, мы ждем от вас новых грандиозных открытий. С днем рождения!