Akademik Telman Əliyevin 90 illik yubileyi beynəlxalq konfransın açılış mərasimində qeyd olunub
13 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri üzrə 4-cü beynəlxalq konfrans (PLMO 2025) öz işinə başlayıb. Konfransın açılış mərasimi AMEA-nın müşaviri və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş elmi işçisi, akademik Telman Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunub.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin görkəmli nümayəndələrini, həmçinin dünyanın müxtəlif qabaqcıl ölkələrindən şəxsən təşrif buyurmuş alimləri salamlayaraq bu qəbil mötəbər tədbirlərin keçirilməsinin önəmini qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamının icrasından irəli gələrək AMEA-da keçirilən tədbirlərin istiqamətlərindən biri də akademiyanın tarixi və müasir inkişaf yolunda mühüm rol oynayan alimlərin yubileylərinin qeyd olunması ilə bağlıdır. O, akademik Telman Əliyevin 90 illik yubileyinin beynəlxalq konfrans çərçivəsində qeyd olunmasının ölkə rəhbərliyi və dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən görkəmli alimə göstərilən xüsusi ehtiramın ifadəsi olduğunu qeyd edib.
Akademik Telman Əliyevin həyat fəaliyyəti və zəngin elmi irsinə nəzər salan İ.Həbibbəyli onun  Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası istiqamətindəki misilsiz xidmətlərindən, o cümlədən informatika və kibernetika elmlərinin inkişafına bəxş etdiyi dəyərli töhfələrdən söz açıb. Qeyd edib ki, mənalı ömür yolunu elmə həsr etmiş T.Əliyevin  80 illik tarixə malik Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, həmçinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun inkişaf tarixində müstəsna xidmətləri olmuşdur. Xüsusilə də instituta rəhbərlik etdiyi 1988-2020-ci illərdə elmi müəssisədə fundamental tədqiqatlar aparılmış, böyük nailiyyətlərə imza atılmışdır.
Bildirib ki, T.Əliyevin rəhbərliyi ilə ötən əsrin ortalarında Elektron hesablama maşınları laboratoriyasının əsası qoyulub, elmi mərkəz yaradılaraq bu sahədə uzun illər ardıcıl tədqiqatlar uğurla davam etdirilib. Novator alimin rəhbərliyi ilə XX əsrin 70-80-ci illərində siqnalların küy analizi sahəsində aparılan mühüm elmi tədqiqatlar nəticəsində Azərbaycan elminin sərhədləri genişləndirilib, keçmiş SSRİ və onun hüdudlarından kənarda böyük nüfuz qazanılıb. Akademik tərəfindən həyata keçirilən tədqiqatlar yalnız nəzəri deyil, həm də praktiki baxımdan mühüm rol oynayır, əldə olunan elmi nəticələr müxtəlif dövlət əhəmiyyətli qurumlarda və özəl sektorda uzun illərdir uğurla tətbiq olunur.
Çıxışının sonunda akademik T.Əliyevin nəcib insani keyfiyyətlərindən bəhs edən İ.Həbibbəyli yubilyarı AR Elm və təhsil naziri cənab Emin Əmrullayev və AMEA Rəyasət Heyəti adından təbrik edib, ona cansağlığı və yeni elmi müvəffəqiyyətlər arzu edib.
Sonra İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov məruzə ilə çıxış edərək görkəmli alim, akademik Telman Əliyevi yubileyi münasibətilə təbrik edib, onun uzunillik səmərəli elmi fəaliyyətinə ətraflı şəkildə nəzər salıb. O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə SSRİ Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik M.Keldışın Azərbaycana gəlməsi və ölkəmizə ilk böyük BESM-6 elektron hesablama maşınının gətirilməsində akademik Telman Əliyevin aktiv iştirakından söz açıb, bunun nəticəsində ölkədə proqramlaşdırma, avtomatika, tətbiqi riyaziyyat, kibernetika və digər sahələrdə sürətli inkişafa nail olunduğunu bildirib.
Kibernetika, informatika və fizikanın kəsişməsində aparılmış bir sıra fundamental işlərin müəllifi olan T.Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkətinin 500 obyektində dərinlik neftçıxarma avadanlıqlarının məsafədən diaqnostikasını və idarə edilməsini təmin edən, rentabelliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırmağa imkan verən yeni nəsil “robast noise” monitorinq və idarəetmə sistemi tətbiq edilmişdir. Akademik tərəfindən həyata keçirilən fundamental tədqiqatların nəticələri yalnız postsovet ölkələrində deyil, həm də Yaponiya, Almaniya, Türkiyə, Kanada və İspaniya kimi qabaqcıl ölkələrdə strateji obyektlərin texniki diaqnostikasında uğurla tətbiq olunur.
T.Əliyevin nailiyyətlərindən söz açan Ə.Abbasov bildirib ki, onun 1991-ci ildə M.V.Keldış adına qızıl medal, 2004-cü ildə Azərbaycan Respublikasının “Şöhrət” ordeni, 2009-cu ildə “Əməkdar elm xadimi” adı, 2015-ci ildə N.Tusi adına mükafat, 2018-ci ildə akademik Azad Mirzəcanzadə adına beynəlxalq gümüş medal, 2024-cü ildə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı və Azərbaycan Respublikası Ağsaqqallar Şurasının Döş nişanı və AMEA-nın bir neçə Fəxri Fərmanı ilə təltif olunması məhsuldar elmi, elmi-təşkilati, ictmai və pedaqoji fəaliyyətinin dövlət rəhbərliyi və dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilməsinin bariz göstəricisidir.
Əsas elmi nailiyyətləri məhz akademik Telman Əliyevin adı ilə bağlı olan zəngin tarixə malik İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda həyata keçirilən elmi tədqiqatlardan bəhs edən Ə.Abbasov texnoloji proseslərin nəzarət və idarə olunmasında institut və Xüsusi Konstruktor Bürosunda işlənib hazırlanmış SCADA sistemi, Pilotsuz Uçuş Aparatlarının idarəetmə sisteminin texniki və proqram təminatının işlənib hazırlanması və süni intellekt texnologiyalarına əsaslanan, Azərbaycan dili modeli əsasında işləyən virtual köməkçi sistemi barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Qeyd edib ki, institutda ölkə başçısının elm və təhsil sahələrinə dair fərman  və sərəncamlarından irəli gələn vəzifələrin icrası istiqamətində “Universitet-Dövlət-Sənaye” modeli əsasında əməli tədbirlər həyata keçirilir.
Çıxışının sonunda beynəlxalq konfransın təşkilində göstərilən dəstəyə görə AR Elm və Təhsil Nazirliyi və AMEA Rəyasət Heyətinə təşəkkürünü ifadə edən Ə.Abbasov T.Əliyevi bir daha təbrik edib, ona İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Fəxri Fərmanını və akademikin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş kitabı təqdim edib.
Daha sonra Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyasının baş katibi, akademik Asəf Hacıyev onlayn rejimdə çıxış edərək unikal alim, akademik T.Əliyevin yüksək insani keyfiyyətlərindən, müdrik idarəçilik qabiliyyətindən söz açıb, öz xatirələrini bölüşüb. İnformatika və kibernetika sahələrində apardığı multidissiplinar elmi tədqiqatları sayəsində gənclərin qabaqcıl elmi sahələrə cəlb olunmasında misilsiz xidmətləri olan T.Əliyevi yubileyi münasibətilə təbrik edən A.Hacıyev beynəlxalq konfransa öz işində uğurlar arzu edib.
Konfransda çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in Elmi şurasının sədri, Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev dəyərli alim, akademik Telman Əliyevi bölmə adından təbrik edib, onun elmi və elmi-təşkilatı fəaliyyətindən söz açıb. Qeyd edib ki, T.Əliyevin rəhbərliyi ilə hələ ötən əsrin 50-ci illərində analoq maşınlardan rəqəmsal maşınlara keçid edilərək ölkədə rəqəmsal texnologiyaların əsası qoyulub, Azərbaycan elminin hüdudları genişləndirilib. Məhsuldar elmi fəaliyyətində üzləşdiyi müxtəlif maneələrə baxmayaraq T.Əliyev elmdə novator rolunu oynayıb, elmi nəzəriyyələrin yaradılması və elmin kommersiyalaşdırılması sahəsində müstəsna xidmətlər göstərib. Bu əlamətdar günün təkcə T.Əliyevin deyil, həm də ölkədə informatika və kibernetika elmlərinin yubileyi olduğunu bildirən R.Əliquliyev onun beynəlxalq səviyyədə tanınmış elmi məktəbindən söz açıb, yubileyi münasibətilə təbrik edib.
Sonra Milli Aviasiya Akademiyasının prorektoru Ədalət Səmədov akademiyanın rektoru, akademik Arif Paşayevin akademik Telman Əliyevə yubileyi münasibətilə ünvanladığı təbrik məktubunu səsləndirib.
Daha sonra AR Elm və Təhsil Nazirliyi Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, Gürcüstan Maşın Mexanikası İnstitutunun direktoru, akademik Tamaz Natriaşvili, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova, AR Elm və Təhsil Nazirliyi Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru akademik Akif Əlizadə, Springer nəşriyyatının Vitse-prezidenti Aleksandr Birukou, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Polşanın Sileziya Texnologiya Universitetinin prorektoru, “Nəqliyyat problemləri” beynəlxalq elmi jurnalının baş redaktoru, professor Aleksandr Sladkovski, Azərbaycan Elm Fondunun icraçı direktoru Mehriban İmanova, Nobel sülh mükafatı laureatı Bəxtiyar Siracov, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru Gülçöhrə Məmmədova, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vəliyev Vilayət, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Əminağa Sadıqov, YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universitetinin nümayəndələri Rustam Rahimov və Matluba Khadzhimukhametova çıxış ediblər. Natiqlər T.Əliyevin zəngin elmi fəaliyyəti və nəcib insani keyfiyyətlərindən söz açıb, Azərbaycan elminin inkişafı istiqamətində müvəffəqiyyətlər arzu ediblər.
Sonda çıxış edən akademik Telman Əliyev ölkədə informatika və kibernetika sahələrinin inkişafında rol oynamış görkəmli şəxslərdən söz açıb, göstərilən xüsusi diqqət və qayğıya görə ölkə rəhbərliyinə və AMEA Rəyasət Heyətinə təşəkkürünü ifadə edib.
Qeyd edək ki, üç gün davam edəcək beynəlxalq konfrans AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ), Polşanın Sileziya Texnologiya Universiteti, Çinin Quançjou Universiteti, Gürcüstan Texniki Universiteti, Özbəkistanın Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universiteti və Azərbaycan Texnologiya Universitetinin təşkilatçılığı ilə hibrid formatda keçirilir. Geniş coğrafi arealı əhatə edən konfransda Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin nümayəndələri, həmçinin Polşa, İtaliya, Gürcüstan, Almaniya, Ukrayna, Rumıniya, Litva, Bolqarıstan, Özbəkistan və Qazaxıstanın alim və tədqiqatçıları iştirak edirlər.
Sonra konfrans öz işinə plenar sessiya və seksiyalarla davam edib. Konfransın bağlanış sessiyası isə Gəncə şəhərində konfransın təşkilatçılarından biri olan Azərbaycan Texnologiya Universitetində keçiriləcəkdir.

Academician Telman Aliev's 90th birthday was celebrated at the opening ceremony of the international conference
14.05.2025 / Conferences, assemblies723
The 4th International Conference on Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor (PLMO 2025) kicked off at the Central Scientific Library of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) on May 13, 2025. The opening ceremony of the conference was dedicated to the 90th birthday of Academician Telman Aliev, Advisor of ANAS, Principal Researcher of the Institute of Control Systems.
Opening the event, President of ANAS Academician Isa Habibbeyli welcomed the prominent representatives of the Azerbaijani scientific community, as well as visiting scientists from various leading countries of the world and emphasized the importance of holding such prestigious events. He said that following the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev “On celebrating the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences” one of the activities carried out at ANAS is related to the celebration of the anniversaries of scientists who played an important role in the history and modern development of the Academy. He noted that celebration of 90th birthday of Academician Telman Aliev as part of the international conference is a manifestation of special respect to the outstanding scientist on the part of the country's leadership and world scientific community.
Speaking about the life and rich scientific heritage of Academician Telman Aliev, I. Habibbeyli talked of his unparalleled merits in the integration of Azerbaijani science into the world science, as well as his valuable contribution to the development of informatics and cybernetics. He noted that T. Aliev, who devoted his life to science, made an exceptional contribution to the development of the 80- year-old Azerbaijan National Academy of Sciences, as well as the Institute of Control Systems. In particular, in 1988-2020, when he headed the Institute, fundamental researches were carried out at the scientific institution and great successes were achieved.
The academician noted that under the leadership of T. Aliev, the Laboratory of Electronic Computing Machines was founded in the middle of the last century, a scientific center was established and continuous research in this field was successfully continued for many years. As a result of important scientific researches in the field of signal and noise analysis conducted in 1970-1980s under the leadership of T. Aliev, the boundaries of Azerbaijani science expanded and it gained great influence in the former USSR and beyond. The researches conducted by the academician are important not only in theory but also in practice, and the scientific results obtained by him have been successfully applied in various state institutions and private sector for many years.
At the end of his speech I.Habibbeyli mentioned noble human qualities of academician Telman Aliev, congratulated him on behalf of the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Mr. Emin Amrullayev and the Presidium of ANAS, wished him good health and new scientific successes.
Then General Director of the Institute of Control Systems Academician Ali Abbasov spoke, congratulating the outstanding scientist Academician Telman Aliev on his birthday and talking in detail about his many years of fruitful scientific activity. He talked of Academician Telman Aliev's active participation in the visit of President of USSR Academy of Sciences Academician M.Keldysh to Azerbaijan and delivery of the first large BESM-6 electronic computer to our country on the initiative of great leader Heydar Aliyev, and noted that as a result of this, rapid development in the field of programming, automation, applied mathematics, cybernetics and other fields was achieved in the country.
Under the guidance of T. Aliev, the author of a number of fundamental works at the intersection of cybernetics, informatics and physics, a new generation robust “noise” monitoring and control system has been introduced at 500 facilities of the State Oil Company of the Azerbaijan Republic, which provides remote diagnostics and control of deep oil production equipment and allows to significantly increase its profitability. The results of the academician's fundamental research are successfully applied in technical diagnostics of strategic facilities not only in the former Soviet Union, but also in such developed countries as Japan, Germany, Türkiye, Canada, and Spain.
Speaking about T. Aliev's achievements, A. Abbasov noted that awarding him the M.V. Keldysh Gold Medal in 1991, the Order “Shohrat” of the Republic of Azerbaijan in 2004, the “Honored Worker of Science” title in 2009, the the N. Tusi Prize in 2015, the International Silver Medal named after Academician Azad Mirzajanza de in 2018, the Jubilee Medal “100th Anniversary of Heydar Aliyev (1923-2023)” in 2024, the Badge of the Council of Elders of the Republic of Azerbaijan, as well as a number of Certificates of Merit of ANAS show the high appreciation of his fruitful scientific, scientific-organizational, public and pedagogical activity on the part of the leadership of the country and the world scientific community.
Speaking about scientific researches carried out at the Institute of Control Systems, which has a rich history and whose main scientific achievements are connected with the name of Academician Telman Aliev, A. Abbasov informed the participants of the event about SCADA system for control and management of technological processes developed at the Institute and the Special Design Bureau, development of technical and software support for the control system of unmanned aerial vehicles, virtual assistant system based on artificial intelligence technologies and Azerbaijani language model. He noted that the Institute implements practical actions on the “university-state-industry” model to fulfill the tasks arising from the decrees and instructions of the head of state in the spheres of science and education.
At the end of his speech, A. Abbasov thanked the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Presidium of ANAS for their support in organizing the international conference, once again congratulated T. Aliev and presented him with the Certificate of Merit of the Institute of Control Systems and a book dedicated to the academician's 90th birthday.
Then, Academician Asaf Hajiyev, Secretary General of the Parliamentary Assembly of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation, talked in online format about high human qualities and astute managerial abilities of the unique scientist Academician T. Aliev and shared his memories. Congratulating T.Aliev, who made invaluable contribution to attracting youth to the advanced directions of science due to his multidisciplinary scientific researches in the field of informatics and cybernetics, on his anniversary, A.Hajiyev wished the international conference success in its work.
In his speech, Vice-President of ANAS, Chairman of the Scientific Council of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences, General Director of the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, Academician Rasim Aliguliyev congratulated the prominent scientist Academician Telman Aliev on behalf of the Division, spoke about his scientific and scientific-organizational activity. He noted that under T. Aliev's leadership in 1950s transition from analog to digital computers was carried out, which laid the foundation of digital technologies in the country and expanded the boundaries of Azerbaijani science. Despite various obstacles he faced in his productive scientific activity, T. Aliev played the role of an innovator in science, making exceptional contributions to the development of scientific theories and commercialization of science. Noting that this significant day marks the birthday anniversary not only of T. Aliev but also of informatics and cybernetics in the country, R. Aliguliyev talked about his world-famous scientific school and wished him a happy anniversary.
Then Pro-Rector of the National Aviation Academy Adalat Samadov read out a congratulatory letter from the rector of the Academy Academician Arif Pashayev to Academician Telman Aliev on the occasion of his birthday.
Other speakers included the General Director of the Institute of Mathematics and Mechanics of the Ministry of Science and Education of the Azerbaijan Republic Corresponding Member of ANAS Misir Mardanov, Director of the Georgian Institute of Machine Mechanics Academician Tamaz Natriashvili, Director of the State Agency for Science and Higher Education Ulkar Sattarova, the General Director of the Institute of Geology and Geophysics of the Ministry of Science and Education of the Azerbaijan Republic Academician Akif Alizade, Vice-President of Springer Aliaksandr Birukou, Rector of Baku State University Elchin Babayev, Vice-Rector of the Silesian Technological University, Poland, Editor-in-Chief of the international scientific journal “Transport Problems” Professor Aleksander Sladkowski, Executive Director of the Azerbaijan Science Foundation Mehriban Imanova, Nobel Peace Prize laureate Bakhtiyar Sirajov, Rector of the Azerbaijan State University of Economics Adalat Muradov, Rector of the Azerbaijan University of Architecture and Construction Gulchohra Mammadova, Rector of Azerbaijan Technical University Vilayat Veliyev, Rector of Sumgayit State University Aminaga Sadigov, Chairman of the Yasamal District Organization of the New Azerbaijan Party Bakhtiyar Nabiyev, representatives of the Tashkent State Transport University Rustam Rahimov and Matluba Hajimukhametova. They spoke about the rich scientific activity and noble human qualities of T. Aliev, wished him success in the development of Azerbaijani science.
In conclusion, Academician Telman Aliev took the floor, speaking about outstanding figures who played a role in the development of informatics and cybernetics in the country and thanked the leadership of the country and the Presidium of ANAS for the special attention and care shown to him.
Note that the three-day international conference is being held in a hybrid format and organized by the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Silesian University of Technology (Poland), Guangzhou University (China), Georgian Technical University, Tashkent State Transport University (Uzbekistan) and Azerbaijan Technological University. Representatives of Azerbaijani scientific community, as well as scientists and researchers from Poland, Italy, Georgia, Germany, Ukraine, Romania, Lithuania, Bulgaria, Uzbekistan and Kazakhstan take part in the conference covering a wide geography.
The conference then continued with plenary sessions and sections. The final session of the conference will be held in Ganja at the Azerbaijan Technological University, one of the organizers of the conference.