02.05.2025 / Konfranslar, İclaslar, Çıxışlar799
Bu gün informatika sahəsində görkəmli alim, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli, AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyevin 90 yaşı tamam olur. Telman Abbas oğlu Əliyev 2 may 1935-ci ildə Azərbaycanın Goranboy rayonunda anadan olmuşdur. 1943–1953-ci illərdə Goranboy rayonunda tam orta məktəbdə təhsil almış, 1953-1958-ci illərdə isə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Sənaye İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) uğurla başa vurmuşdur. Ali təhsil ocağından təyinatla Hesablama mərkəzinə (hazırda İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) göndərilmiş və 1962-ci ilə kimi texnik, mühəndis, baş mühəndis vəzifələrində çalışmışdır. Çox keçmədən bu müəssisədə o, elmi axtarışlara böyük maraq göstərmiş, aspiranturaya daxil olmuşdur.
Telman Əliyev 1966-cı ildə Bauman adına Moskva Dövlət Texniki Universitetinin kafedra müdiri, professor V. V. Solodovnikovun rəhbərliyi ilə namizədlik dissertasiyasını, 1977-ci ildə, 42 yaşında "Texniki kibernetika və informasiya nəzəriyyəsi" ixtisası üzrə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmiş, 1985-ci ildə professor adını qazanmışdır. 1983-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 2001-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Akademik Telman Əliyev 1982-ci ildə Kibernetika İnstitutunun direktorunun elmi işlər üzrə müavini təyin edilib. 1988-2020-ci illərdə Kibernetika (İdarəetmə Sistemləri) İnstitutunun direktoru vəzifəsində işləmişdir. 1984-cü ildən  Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində ictimai əsaslarla kafedra müdiri kimi çalışmışdır. 1993–1998-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının ekspert şurasının sədri olmuşdur. 1997–2001-ci illərdə AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, 2008–2015-ci illərdə Ali Attestasiya Komissiyasının Rəyəsət heyətinin üzvü seçilmişdir. Akademik 2015-ci ildən İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən D 01.121 dissertasiya şurasının sədri olmuşdur.
Zəhmətkeş bir alim ömrü yaşayan akademik Telman Əliyevin dövlətimiz tərəfindən elmi əməyi yüksək mükafatlarla qiymətləndirilmişdir. 2004-cü ildə o, Azərbaycan Respublikasının "Şöhrət" ordeni ilə təltif olunmuş,  2009-cu ildə "Əməkdar elm xadimi" adına layiq görülmüşdür. 2015-ci ildə N.Tusi adına mükafatla, 2018-ci ildə isə akademik Azad Mirzəcanzadə adına beynəlxalq gümüş medalı ilə təltif olunmuşdur.
Akademik Telman Əliyev Azərbaycanda informatikanın inkişafında həlledici rola malik və əsası 1959-cu ildə qoyulmuş "Elektron hesablama maşınları" laboratoriyasının təşkilatçısı olmuş, 1976-cı ilə qədər isə rəhbəri kimi işləmişdir. O, Sovet İttifaqının informatika və hesablama texnikası cəmiyyətinin İdarə heyətinin üzvü, informatika, hesablama texnikası və kibernetika üzrə Ekspert Şurasının üzvü olmuşdur.
Alim kibernetika, informatika və fizikanın kəsişməsində aparılmış bir sıra fundamental işlərin müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında Bibiheybət neft-qazçıxarma idarəsinin 300 obyektində dərinlik neftçıxarma avadanlıqlarının məsafədən diaqnostikasını və idarə edilməsini təmin edən, rentabelliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırmağa imkan verən yeni nəsil "robast noise" monitorinq və idarəetmə sisteminin eksperimental variantı tətbiq edilmişdir.
Onun ciddi araşdırmaları sayəsində ştanqlı dərinlik nasos qurğuları ilə istismar edilən neft quyularının intellektual Noise diaqnostikası və Noise idarə edilməsi sistemləri, dəniz platformalarında, qazma  qurğularında, energetikada, nəqliyyatda, tikintidə, tibbdə və s. obyektlərdə qəzaların başlanğıcını, inkişaf dinamikasını və proqnozlaşdırılmasını təyin edən  intellektual Noise- nəzarət sistemlərinin qurulmasına imkan verən küylənmiş siqnalların Noise xarakteristikalarının qiymətlərindən, təşkil olunmuş informativ əlamətlər çoxluğunun  formalaşdırılması texnologiyası, zəlzələ ocağının mərkəzi zonasını təyin etməklə seysmik vəziyyətin dəyişməsinin başlanmasını bildirmək üçün intellektual seysmoakustik Noise-monitorinq stansiyaları şəbəkələri, smartfonların və noutbukların vasitəsi  ilə ürəyin vəziyyətinin gündəlik nəzarəti üçün onun səsinin Noise analizi texnologiyaları, kompressor stansiyalarının vibrasiya vəziyyətinin intellektual Noise- nəzarət və erkən diaqnostika sistemləri yaradılmışdır. Eləcədə generatorların  vattmetroqramlarının Noise analizi yolu ilə artezian quyularında, nasos stansiyalarında, istilik və havalandırma  sistemlərində və s. obyektlərdə nasazlıqların başlanğıcının və qəzaların proqnozlaşdırılmasının intellektual nəzarət sistemlərinin qurulmasına imkan verən, küylərin, faydalı siqnalların korrelyasiya və spektral xarakteristikalarından və onlar arasındakı qarşılıqlı korrelyasiya funksiyasını qiymətlərindən informativ əlamətlər çoxluğunun formalaşdırılmasının mümkünlüyü göstərilmişdir. Akademik Telman Əliyev hələ saya bilmədiyimiz çoxsaylı ixtiraların, yeniliklərin müəllifidir.
Akademik T.Əliyev 2013-cü ildən Rusiyada nəşr olunan Nəzəri və tətbiqi elmi-texniki "Мехатроника, автоматизация, управление" və 2018-ci ildən Ukraynada nəşr olunan Beynəlxalq elmi-texniki "Проблемы управления и информатики" jurnallarının redaksiya heyətinin üzvüdür.
Telman müəllim bir çoxu WoS indeksli jurnallarda olmaqla 586 elmi əsərin, 27 monoqrafiyanın və 109 müəlliflik şəhadətnamələri və patentin müəllifidir, onlardan 30-u Avrasiya patentidir. Onun elmi rəhbərliyi altında 37 elmlər namizədi və 12 elmlər doktoru hazırlanmışdır.
Elm və texnikanın sürətlə inkişaf etdiyi bir dövrdə bütün yaradıcılıq potensialını dəqiq elmlərə həsr edən, hazırda AMEA-nın müşaviri kimi fəaliyyət göstərən akademik Telman Əliyevin 90 illik ömür yoluna nəzər saldıqda, qürurverici bir həyat mənzərəsi ortaya çıxır. Onun bu zəngin və mənalı ömür yolu gələcək nəsillər üçün həm örnək, həm də bir məktəbdir – elə bir məktəb ki, elmə yenilik, Vətənə uğur gətirmişdir.

Жизнь, прожитая в науке
Сегодня выдающемуся ученому в области информатики, заслуженному деятелю науки, кавалеру ордена «Шохрат», советнику НАНА, академику Тельману Алиеву исполняется 90 лет. Тельман Аббас оглу Алиев родился 2 мая 1935 года в Геранбойском районе Азербайджана. В 1943-1953 годах он получил среднее образование в полной средней школе Геранбойского района, а в 1953-1958 годах успешно окончил Азербайджанский индустриальный институт имени М. Азизбекова (ныне Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности). По распределению из вуза он был направлен в Вычислительный центр (ныне Институт систем управления), где до 1962 года работал техником, инженером и главным инженером. Вскоре после этого он проявил большой интерес к научным исследованиям в данном учреждении и поступил в аспирантуру.
В 1966 году Тельман Алиев под руководством заведующего кафедрой Московского государственного технического университета имени Н. Э. Баумана, профессора В. В. Солодовникова, защитил кандидатскую диссертацию. В 1977 году, в возрасте 42 лет, он защитил докторскую диссертацию по специальности «Техническая кибернетика и теория информации», а в 1985 году получил ученое звание профессора. В 1983 году он был избран членом-корреспондентом, а в 2001 году действительным членом Национальной академии наук Азербайджана.
В 1982 году академик Тельман Алиев был назначен заместителем директора Института кибернетики по научной работе. С 1988 по 2020 год он занимал должность директора Института кибернетики (ныне Институт систем управления). С 1984 года на общественных началах он работал заведующим кафедрой в Азербайджанском архитектурно-строительном университете. В 1993–1998 годах был председателем экспертного совета Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики. В 1997-2001 годах он занимал пост академика-секретаря Отделения физико-математических и технических наук НАНА, а в 2008-2015 годах избирался членом Президиума Высшей аттестационной комиссии. С 2015 года академик являлся председателем диссертационного совета D 01.121, действующего при Институте систем управления.
Научные достижения академика Тельмана Алиева, деятельного ученого, были высоко оценены государством. В 2004 году он был награжден орденом «Шохрат» Азербайджанской Республики, а в 2009 году удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки». В 2015 году он стал лауреатом премии имени Насиреддина Туси, а в 2018 году был награжден международной серебряной медалью имени академика Азада Мирзаджанзаде.
Академик Тельман Алиев был организатором лаборатории «Электронные вычислительные машины», созданной в 1959 году и сыгравшей решающую роль в развитии информатики в Азербайджане; до 1976 года он занимал пост её руководителя. Он также являлся членом правления Общества информатики и вычислительной техники Советского Союза и входил в состав Экспертного совета по информатике, вычислительной технике и кибернетике.
Ученый является автором ряда фундаментальных работ, проведенных на стыке кибернетики, информатики и физики. Под его руководством на 300 объектах Биби-Эйбатского НГДУ был внедрен экспериментальный вариант системы робастного noise мониторинга и управления нового поколения. Эта система обеспечивает дистанционную диагностику и управление глубинным нефтедобывающим оборудованием, что позволило значительно повысить его рентабельность.
Благодаря его глубоким исследованиям были созданы интеллектуальные системы Noise-диагностики и Noise-управления нефтяными скважинами, эксплуатируемыми штанговыми глубинными насосными установкам, технология формирования множества информативных признаков на основе значений характеристик зашумленных сигналов, что позволило создать интеллектуальные системы Noise-контроля на морских платформах, буровых установках, в энергетике, транспорте, строительстве, медицине и других объектах для определения начала, динамики развития и прогнозирования аварий.
Также были созданы: сети интеллектуальных станций сейсмоакустического Noise-мониторинга для оповещения о начале изменения сейсмической обстановки с определением центральной зоны очага землетрясения; технологии Noise-анализа звуков сердца для ежедневного контроля его состояния с помощью смартфонов и ноутбуков; интеллектуальные системы Noise-контроля и ранней диагностики вибрационного состояния компрессорных станций. Кроме того, была показана возможность формирования множества информативных признаков на основе корреляционных и спектральных характеристик шумов, полезных сигналов и значений их взаимно-корреляционной функции. Это позволило создать интеллектуальные системы контроля для прогнозирования неисправностей и аварий на артезианских скважинах, насосных станциях, в системах отопления и вентиляции путем Noise-анализа ваттметрограмм генераторов. Академик Тельман Алиев является автором бесчисленного количества изобретений и инноваций.
Академик Т. Алиев с 2013 года является членом редакционной коллегии теоретического и прикладного научно-технического журнала «Мехатроника, автоматизация, управление», издаваемого в России, а с 2018 года международного научно-технического журнала «Проблемы управления и информатики», издаваемого в Украине.
Тельман муаллим является автором 586 научных работ, многие из которых опубликованы в журналах, индексируемых в WoS, а также 27 монографий и 109 авторских свидетельств и патентов, 30 из которых являются евразийскими патентами. Под его научным руководством были подготовлены 37 кандидатов наук и 12 докторов наук.
В эпоху стремительного развития науки и техники 90-летний жизненный путь академика Тельмана Алиева, посвятившего весь свой творческий потенциал точным наукам и ныне являющегося советником НАНА, представляет собой предмет истинной гордости. Его богатая и содержательная жизнь служит одновременно и примером, и школой для будущих поколений, школой, которая привнесла инновации в науку и успех своей Родине.
С 90-летием, уважаемый академик! Желаем вам счастливых дней и благополучной жизни на пути к вашему 100-летию!